Przepisy kulinarne z całego świata      Mamy już 72707 przepisów! Znajdź przepis Dodaj przepis Zaloguj się

Przepisy kulinarne





Andrzejki

„Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja". Andrzejki, zwane dawniej Jędrzejówkami, to stara panieńska zabawa we wróżby mające zdradzić imię i wygląd przyszłego męża oraz stronę świata, z której ukochany przybędzie. Wiele z tych wróżb praktykowano od zarania dziejów - nasi przodkowie niezwykle często sobie wróżyli, zwłaszcza w dniach kultu zmarłych, obchodzonych niegdyś cztery razy w roku w okresach przesilenia. Badacze wróżb i zabobonów różnych narodowości spierają się o to, gdzie powstał andrzejkowy zwyczaj. Istnieją dwie główne hipotezy: niemiecka i grecka.

Uczeni i historycy greccy uważają, że andrzejkowe wróżby powstały dawno temu na Sporadach - malowniczych wyspach w południowo-wschodniej części Morza Egejskiego, gdzie najrozmaitsze wróżby z ulanych woskowych figur były bardzo popularne.

Z kolei niemieccy etnografowie zapewniają, że „andrzejki" to zwyczaj niemiecki, a święty Andrzej, nazywany „najlepszym ze świętych", odziedziczył swoją magiczną moc po bogu Freyu - „patronie stadła małżeńskiego, dawcy dzieci i wszelkiego urodzaju".

Nie można tu też pominąć wersji, że święty Andrzej swoją wielką moc odziedziczył nie po germańskim Freyu, ale po słowiańskim bożku weselnych godów - Godunie. Mitologia słowiańska, wydana w 1911 roku, tak wyjaśnia pochodzenie tego zwyczaju: „starosłowiańskim bożkiem miłości był Lubicz, a jego towarzyszem bożek weselnych godów - Godun" i tak „bogini Łada upiększała młodzież, znajomiła ją między sobą podczas święta schadzki i pociągała ku sobie wzajemną sympatią. Bożek Lubicz ją rozpłomieniał, a Godun łączył węzłem małżeńskim...".

Na świętego Andrzeja kończy się zazwyczaj rok kościelny. Ten święty, urodzony w I wieku w galilejskiej Betsaidzie, był przede wszystkim patronem książąt burgundzkich, którzy jego krzyż (został bowiem ukrzyżowany) przyjęli za emblemat całej Burgundii. Czczono go już w IV wieku; przez wiele wieków jego imieniem zwano grudzień i uważano, że noc świętego Andrzeja (z 29 na 30 listopada) jest najwłaściwszą porą na podejmowanie ważnych decyzji. I choć jest opiekunem rybaków, rzeźników, górników, żeglarzy i woziwodów, bardzo często przywoływany bywał w panieńskich modlitwach o dobre małżeństwo. Istnieje też hipoteza, że wesołe wróżby są zjawiskiem stosunkowo młodym i wyrosły dopiero na gruncie wierzeń chrześcijańskich.

O serwisie Pomoc Kontakt