Przepisy kulinarne z całego świata      Mamy już 72707 przepisów! Znajdź przepis Dodaj przepis Zaloguj się

Przepisy kulinarne

Kuchnia Szwecka

Kuchnia Szwecji - największego kraju skandynawskiego, należącego do państw o najwyższej w Europie stopie życiowej - jest najbardziej bogata i urozmaicona ze wszystkich kuchni półwyspu skandynawskiego.
Szwedzi używajq w -kuchni dużo koperku, sardeli (anchois) i kaparów oraz dodają cukier nawet do potraw z mięsa lub ryb. Zwyczaj popijania każdego posiłku zimnym mlekiem szokuje obcokrajowców nie przyzwyczajonych do takiego zestawu. Obok dużego spożycia ryb - jak zresztą we wszystkich krajach skandynawskich - Szwedzi spożywają więcej mięsa niż ich sąsiedzi. Do najpopularniejszych mięs należą: wieprzowina, baranina, cielęcina. Bardzo często z mięsa siekanego przyrządza się kulki duszone w gęstycji sosach z dodatkiem śmietany.

Podobnie jak w Norwegii i Finlandii, liczne lasy dostarczają dziczyzny, owoców leśnych i grzybów, skrzętnie wykorzystywanych w
kuchni szwedzkiej.

Bardzo popularny, zwłaszcza na wsi, jest domowy wypiek najrozmaitszych ciast spożywanych do kawy, która jest - można powiedzieć - narodowym napojem Szwedów, chociaż w Polsce turyści szwedzcy, licznie odwiedzający nasze wybrzeże, bardziej są znani ze skłonności do mocniejszych napojów.
Piwa szwedzkie są dobrego gatunku chociaż nie tak znane jak duńskie, a wśród wódek najpopularniejsza, podobnie jak w innych krajach skandynawskich, jest „aquavit - rodzaj kminkówki.

Źródło: Maciej E. Halbański, Potrawy z różnych stron świata

Wybierz przepis kulinarny z kuchni szwedzkiej
Dla Twojej wygody oprócz wyszukiwarki podzieliliśmy przepisy kulinarne ze względu na kuchnie świata. Jeśli szukasz w kuchni szwedzkiej odpowiedniego przepisu, to po prostu wybierz teraz z menu po lewej odpowiednią kategorię i zapoznaj się z przepisami kulinarnymi, które są dostępne. Mamy nadzieję, że spodobają Ci się zaproponowane przepisy kulinarne, będą smaczne i łatwe w przyrządzeniu.

Życzymy smacznego dla Ciebie i całej rodziny!

O serwisie Pomoc Kontakt