Przepisy kulinarne z całego świata      Mamy już 72707 przepisów! Znajdź przepis Dodaj przepis Zaloguj się

Przepisy kulinarne

Kuchnia Szwajcarska

Kraj leżący w sercu Europy, w którym używa się czterech języków (niemiecki, francuski, włoskii i retoromański), dysponuje bardzo dobrze zorganizowanym hotelarstwem. Hotele właściwie przez cały rok przyjmują licznych turystów, odwiedzających Szwajcarię dzięki dobrym warunkom dla uprawiania sportów zimowych i alpinistyki, albo chcących tylko wypocząć wśród wspaniałych górskich krajobrazów.

Potrawy podawane w renomowanych hotelach mają charakter dań „międzynarodowych" i są dostosowane do gustów klienteli rekrutującej się z różnych narodowości. Nie znaczy to jednak, że Szwajcarzy, którzy mają silne poczucie narodowe, nie mają własnych, lokalnych potraw, charakterystycznych dla kantonów Szwajcarii niemieckiej, francuskiej i włoskiej. Potraw tych należy szukać w małych oberżach, górskich schroniskach i prywatnych szwajcarskich domach.

W jadłospisach nawet najskromniejszej gospody figuruje wiele potraw, w których podstawową rolę odgrywa twardy ser; kromeczki czerstwego chleba zwilżonego białym winem, posypane cebulą i z grubym plastrem sera na wierzchu zapiekane w piekarniku, smażone ipłastry ementalera panierowanego tak, jak 'kotlety, „ra-clette" przyrządzana ze skrobanego i topionego nad ogniem sera „Bagnes", podawana z gotowanymi ziemmakami. Osobny rozdział - to słynna „Fondue" z groyera (gruyere) — duma kuchni szwajcarskiej - rozpowszechniona daleko. poza granicami tego kraju. Przyrządzanie tej potrawy i jej wspólne spożywanie daje okazję do wspaniałej zabawy towarzyskiej. ,

W kuchni kantonów włoskich występują wszelkiego rodzaju makarony i aromatyczne zioła: bazylia, szałwia, rozmaryn, lebiodka (oregano). Polenta z mąki kuku rydza nej. - ugotowana na gęsto i od-smażana na oliwie (jak zresztą wszystko w tych kantonach) - często zastępuje ziemniaki, towarzysząc potrawom z mięsa lub drobiu. Tutaj ser „Piorą" harmonizuje ze spaghetti w sosie pomidorowym.
W małych oberżach Szwajcarii niemieckiej urządzonych w stylu bawarskim podają marynowany i pieczony comber z kozicy, słynną „Bernerplatte" z gorącej kwaszonej kapusty obłożonej parówkami, plastrami smażonej wędzonki i pieczonej szynki. To właśnie najemni żołnierze piechoty szwajcarskiej nauczyli Francuzów jeść kwaszoną kapustę, a nawet nazwa jej „choucroute" jest zniekształconym wyrazem niemieckim „Sauerkraut".

Bystre strumienie górskie dostarczają doskonałych pstrągów, a w jeziorach szwajcarskich żyją ryby z rodziny łososiowatych, rzadko występujące gdzie indziej w Europie, jak np. sieja ilub łosoś jeziorny. Sieja, o wyjątkowo delikatnym mięsie, smakuje znakomicie pieczona, podiana białym winem i podana z plasterkami cytryny. Szwajcaria słynie z wyrobów cukierniczych. „Leckerli" - rodzaj pierników w kształcie prostokąta z mielonymi migdałami I skórką pomarańczową - osiągnęły sławę światową, a mleczna czekolada szwajcarska należy do najlepszych w świecie. O wysokim kunszcie cukierników szwajcarskich można się było już dawno przekonać, gdyż sławne rodziny cukierników: Bliklów i Wedlów w Warszawie, Mauriziów w Krakowie, których przodkowie przybyli do Polski ze Szwajcarii, ntfe wymagają bliższego prezentowania. Piwa szwajcarskie należą do przeciętnych i nie dorównują naszym okocimskim i żywieckim.

Szwajcaria produkuje własne wina gronowe (1000 000 hektolitrów na rok) w większości białe. Każdy z kantonów jest dumny ze swojego wina. Dla przykładu: Genewa - Mandement, Valais - Fen-dant, Johannisberg, Dole (czerwone), Ticino - Brisago.

Źródło: Maciej E. Halbański, Potrawy z różnych stron świata

Wybierz przepis kulinarny z kuchni szwajcarskiej
Dla Twojej wygody oprócz wyszukiwarki podzieliliśmy przepisy kulinarne ze względu na kuchnie świata. Jeśli szukasz w kuchni szwajcarskiej odpowiedniego przepisu, to po prostu wybierz teraz z menu po lewej odpowiednią kategorię i zapoznaj się z przepisami kulinarnymi, które są dostępne. Mamy nadzieję, że spodobają Ci się zaproponowane przepisy kulinarne, będą smaczne i łatwe w przyrządzeniu.

Życzymy smacznego dla Ciebie i całej rodziny!

Elegancka skrzynka na wina dla Twoich prezentów

O serwisie Pomoc Kontakt