Przepisy kulinarne z całego świata      Mamy już 72707 przepisów! Znajdź przepis Dodaj przepis Zaloguj się

Przepisy kulinarne

Kuchnia Portugalska

Portugalia, obrócona plecami do Hiszpanii, a spoglądająca na Atlantyk, różni się kuchnią od swojej sąsiadki, chociaż ,j tutaj również używa się dużo pomidoę5^, czosnku, cebuli i oliwy. Portugalia jest krajem o rozwiniętym rybołówstwie. Na ulicach Lizbony widzi się bose handlarki ryb w czarnych wełnianych chustkach, z dużymi, pełnymi ryb koszykami na głowie, zachwalające głośno swój towar. Najpopularniejszą rybą jest dorsz, rzadko jednak sprzedawany w stanie świeżym, a prawie zawsze suszony (sztokfisz), przyrządzany na wiele sposobów: z czosnkiem, cebulą, jajkami, w pikantnym sosie pomidorowym. Niepoślednie miejsce w kuchni portugalskiej zajmuje również świeży śledź.

Każdy region Portugalii jest dumny ze swojej specjalności: w Porto przysmakiem jest minóg duszony w winie o tej samej nazwie, co miejscowość, w Alentejo, słynącym nie tylko z hodowli byków'dla corridy, ale również z hodowli świń, można zjeść potrawę przyrządzoną z wieprzowiny i ... jadalnych mięczaków (dmeijohas), zwaną „porco a la Alentejana". Naszemu podniebieniu bardziej odpowiadałoby młode prosię ze złotą chrupiącą skórką, pieczone w całości - również przysmak tego regionu. W Setubal - wspaniałe sardynki z rusztu. Stąd to właśnie i z Matosichos idą w świat sardynki w konserwach, uchodzące za jedne z najlepszych. W Algan/e - na samym południu Portugalii, gdzie czerwień ziemi kontrastuje z bielą domów i zielenią migdałowców - słyną wyroby cukiernicze z migdałów, a zwłaszcza słynny budyń migdałowy (Pudim de amendoas). Portugalia produkuje dwa wina światowej sławy: Porto pochodzące z winnic w dolinie rzeki Douro niedaleko miasta Oporto i Maderę z winnic uprawianych na wyspie o tej samej nazwie. Oba gatunki win mają szerokie zastosowanie w wykwintnej kuchni. Nasze stare książki kucharskie nieraz wymieniają obydwa wina jako składniki różnych potraw.

Źródło: Maciej E. Halbański, Potrawy z różnych stron świata

Wybierz przepis kulinarny z kuchni portugalskiej
Dla Twojej wygody oprócz wyszukiwarki podzieliliśmy przepisy kulinarne ze względu na kuchnie świata. Jeśli szukasz w kuchni portugalskiej odpowiedniego przepisu, to po prostu wybierz teraz z menu po lewej odpowiednią kategorię i zapoznaj się z przepisami kulinarnymi, które są dostępne. Mamy nadzieję, że spodobają Ci się zaproponowane przepisy kulinarne, będą smaczne i łatwe w przyrządzeniu.

Życzymy smacznego dla Ciebie i całej rodziny!

O serwisie Pomoc Kontakt