Przepisy kulinarne z całego świata      Mamy już 72707 przepisów! Znajdź przepis Dodaj przepis Zaloguj się

Przepisy kulinarne

Kuchnia Niemiecka

Potrawy kuchni niemieckiej - tłuste, pożywne, podawane w obfitych ilościach — są przeciwieństwem lekkich i pełnych finezji potraw francuskich, ale odpowiadają gustom Niemców, którzy piją do tych potraw, zwłaszcza na południu, znaczne ilości piwa. Charakterystyczną cechą kuchni niemieckiej, szczególnie na północy, jest dodawanie cukru do potraw słonych. Można by się w tym dopatrywać pewnych wpływów słowiańskich.

Zupy niemieckie są na ogół gęste i zawiesiste. Dwie z nich zdobyły sobie szeroki rozgłos: „Biersuppe" (piwna) 1 „Aalsuppe" (zupa z węgorza), ponoć przysmak Bismarcka.

W kuchni niemieckiej niepodzielnie króluje wieprzowina « dosłownie wszystko z niej jest zużytkowane. I tak, np. wyrabia się doskonałe salcesony (Presskopf), z kolanek przyrządza się berlińskie golonki z puree grochowym. Smaczne są też duszone ozorki z cebulą i wiele innych potraw.

Nie można nie wspomnieć o wędlinach wyrabianych z wieprzowiny, jak np. słynna szynka westfalska, kiełbasa brunszwicka, pasztetowa (Leberwurst), biała kiełbasa (Weisswurst) smażona z cebulką. Narodową jarzyną Niemców jest kapusta kwaszona, która towarzyszy prawie każdemu daniu mięsnemu.
Podobme jak w naszej kuchni — ziemniaki stale właściwie towarzyszą daniom mięsnym, a tylko od czasu do czasu zastępują je knedle z bułki, mąki lub kaszy manny.

Piwa niemieckie należą do najlepszych na świecie. Największymi ośrodkami produkcji piwa najwyższej jakości są Monachium i Dortmund.
Doliny Renu i Mozeli, bogate w winnice, dają surowiec do produkcji win białych, jak Jonanisberg, Sonnenberg, Rudesheim. Dużym powodzeniem cieszą się wina musujące „Sekt", które zaczynają konkurować z francuskimi szampanami.

Źródło: Maciej E. Halbański, Potrawy z różnych stron świata

Wybierz przepis kulinarny z kuchni niemieckiej
Dla Twojej wygody oprócz wyszukiwarki podzieliliśmy przepisy kulinarne ze względu na kuchnie świata. Jeśli szukasz w kuchni niemieckiej odpowiedniego przepisu, to po prostu wybierz teraz z menu po lewej odpowiednią kategorię i zapoznaj się z przepisami kulinarnymi, które są dostępne. Mamy nadzieję, że spodobają Ci się zaproponowane przepisy kulinarne, będą smaczne i łatwe w przyrządzeniu.

Życzymy smacznego dla Ciebie i całej rodziny!

O serwisie Pomoc Kontakt