Przepisy kulinarne z całego świata      Mamy już 72707 przepisów! Znajdź przepis Dodaj przepis Zaloguj się

Przepisy kulinarne

Kuchnia Belgijska

Chociaż dzisiejsza kuchnia belgijska, zwłaszcza restauracyjna, coraz bardziej upodabnia się do kuchni francuskiej, to jednak Belgowie zachowali wiele potraw, które należą do starych dań narodowych Flamandów lub Walonów. Mieszkańcy Belgii zawsze byli znani z tego, że lubili jeść dużo i dobrze, a obrazy szkoły flamandzkiej z XVII w. (Jardaens, Aersten) często przedstawiają ówczesne mieszczaństwo przy suto zastawionych stołach.

Liczne zabawy ludowe, zwane kiermaszami (Kerkmesse), oraz święta rodzinne były i są doskonałą okazją do obfitego jedzenia. Na północy Befgii we Flandrii — obfitującej w ryby, małże, krewetki - dużą popularnością cieszą się smażone ryby z frytkami, a na przystawkę można zjeść pomidory nadziewane krewetkami i polane gęstym majonezem.

Przysmakiem w Antwerpii jest królik duszony w białym winie z suszonymi śliwkami (kouyn met pruneu). Brabancja słynie z doskonałych kiszek sprzedawanych na kiermaszach. W Liege warto spróbować szynki „ardeńskiej" z sałatką z fasolki szparagowej, ziemniaków, cebuli i skwarków wieprzowych — przyprawioną octem. Daleko jednak poza Belgię sięga sława „Waterzooi", którą można przyrządzić z ryb lub kurczaka, i „Wołowiny po flamandzku". Znajduje również amatorów potrawa z gęsi, zwana ,,L'oie a Tinstar de Vise" (Vise - to nazwa małego miasteczka nad Mozą, skąd potrawa pochodzi).

Belgowie spożywają dużo ziemniaków, przeważnie smażonych (frytki), ale są one, jak na nasz gust, za grubo krajane i za mało zrumienione.
W Belgii wytwarzane są różne rodzaje piwa, a wśród nich — piwa silnie alkoholizowane. Największą sławą cieszą się: Gueuze, Lam-bic, Malmedy; niektóre z piw przypominają wino i chyba nie znalazłyby wśród naszych piwoszów wielu amatorów. -Wśród walońskiej części ludności bardzo rozpowszechnione są wina, zwłaszcza francuskie.

Źródło: Maciej E. Halbański, Potrawy z różnych stron świata

Wybierz przepis kulinarny z kuchni belgijskiej:
Dla Twojej wygody oprócz wyszukiwarki podzieliliśmy przepisy kulinarne ze względu na kuchnie świata. Jeśli szukasz w kuchni belgijskiej odpowiedniego przepisu, to po prostu wybierz teraz z menu po lewej odpowiednią kategorię i zapoznaj się z przepisami kulinarnymi, które są dostępne. Mamy nadzieję, że spodobają Ci się zaproponowane przepisy kulinarne, będą smaczne i łatwe w przyrządzeniu.

Życzymy smacznego dla Ciebie i całej rodziny!

O serwisie Pomoc Kontakt