Przepisy kulinarne z całego świata      Mamy już 72707 przepisów! Znajdź przepis Dodaj przepis Zaloguj się

Przepisy kulinarne

Kuchnia Turecka

Kuchnia turecka jest typową kuchnią śródziemnomorską, do przyrządzania potraw używane są świeże produkty, których jest niezliczona ilość na tureckich targach. Przez wieki Turcja nie prowadziła wymiany handlowej z innymi państwami, dlatego też nie Turcy ulegali wpływom innych kultur, jak to miało miejsce w innych państwach. Od XX wieku sytuacja uległa zmianie, Turcja zaczęła otwierać się na świat i powoli przyswaja kulturę i kuchnie innych państw. W wielu dużych miastach jak np. w Stambule działają restauracje większości najważniejszych kuchni świata począwszy od restauracji francuskich po restauracje chińskie. W mieście tym, ze względu na jego położenie jest również dostępna szeroka gama ryb.

Kucharze wywodzący się z wybrzeży Morza Śródziemnego oraz Morza Egejskiego specjalizują się w przygotowywaniu potraw z owoców morza, między innymi karides guvec (krewetki z pomidorami, papryką i serem). Specyficzne potrawy są serwowane również w restauracjach położonych na wybrzeżu Morza Czarnego (Hamsi pilavi - jest to danie przyrządzane z sardeli oraz ryżu). Potrawy serwowane w tych częściach kraju są przeważnie pieczone, grilowane lub duszone w sosie. W każdym regionie tego kraju są podawane specyficzne potrawy i tak na Afyonie podawana jest kwaśna, gęsta śmietana zaś w Kahramanmaras - ciągnące się lody.
Kuchnia turecka jest nastawiona na dania mięsne, jednak można tu znaleźć w bogatym menu również dania dla wegetarian np. pide czy też warzywna meze (przystawka) mogą być to np. faszerowane warzywa.

Głównymi potrawami w kuchni tureckiej są: Yogurt corbasi (zupa jogurtowa z ryżem i nasionami strączkowymi), Levrek pilakisi (gulasz z okonia morskiego, cebuli oraz ziemniaków przyprawiony czosnkiem), firinda manti (pierożki z mięsem).
Kuchnia turecka ma również swoje słodkie specjały, które są jedzone nie tylko jako desery np. Asure (tzw. Noego, przyrządzany jest z fasoli i bakalii), Firinda sutlac (pieczony pudding ryżowy).

Żródło: odyssei.com

Wybierz przepis kulinarny z kuchni tureckiej
Dla Twojej wygody oprócz wyszukiwarki podzieliliśmy przepisy kulinarne ze względu na kuchnie świata. Jeśli szukasz w kuchni tureckiej odpowiedniego przepisu, to po prostu wybierz teraz z menu po lewej odpowiednią kategorię i zapoznaj się z przepisami kulinarnymi, które są dostępne. Mamy nadzieję, że spodobają Ci się zaproponowane przepisy kulinarne, będą smaczne i łatwe w przyrządzeniu.

Życzymy smacznego dla Ciebie i całej rodziny!

Cenne warzywa przy diecie wegetarianina. Dobre warzywa które dostarczają skłądników odżywczych.

O serwisie Pomoc Kontakt