Przepisy kulinarne z całego świata      Mamy już 72707 przepisów! Znajdź przepis Dodaj przepis Zaloguj się

Artykuły kulinarne





Piwo i jego historia
Piwo, to jeden z najstarszych napojów, znane jest już co najmniej od sześciu tysięcy lat. Prawdopodobnie pierwszymi, którzy je wyrabiali, byli Sumeryjczycy. Produkcja piwa szybko się rozwijała i znana była wszystkim starożytnym cywilizacjom. W starożytnym E-gipcie zwano je „pożywieniem ... »
Źródło: Kalendarz Domowy Babci Aliny, 1989

Błonnik
Zmienił się nasz gust, zmienił się sposób żywienia. Produkty naturalne jeszcze nie tak dawno spożywane przez naszych przodków, zastąpione zostały przez produkty wysoko przetworzone. Kiedy jemy słodkie bułeczki, a gardzimy ciemnym chlebem pamiętać musimy, że dostarczamy naszemu organiz... »
Źródło: Kalendarz Domowy Babci Aliny, 1989

Rodzinny stół
Kiedy spodziewamy się gości, stół jest pięknie przystrojony, nakrycia i talerze lśnią. Gospodyni uśmiechnięta, a pan domu tryska humorem. Stół codzienny często jest jedynym miejscem, czasem — kiedy spotykają się wszyscy domownicy — miejscem, gdzie dzieci uczą się poprawnie jeść... »
Źródło: Kalendarz Domowy Babci Aliny, 1989

Historia makaronu
Makaron jest produktem przygotowywanym z pszennej mąki z dodatkiem jajek, żółtek i soli — zarobionych wodą. Skąd pochodzi makaron? Zdania są tu podzielone. Jedni historycy sztuki kulinarnej twierdzą, że makaron został wynalezipny przed wiekami w Neapolu. Ale inni są zdania, że jego ojc... »
Źródło: Kalendarz Domowy Babci Aliny, 1989

Historia kaszy gryczanej
„Kasza gryczana sama siebie chwali" — mówi stare polskie przysłowie. To prawda, bo przecież wszyscy lubią kaszę gryczaną, doceniając jej niebanalny smak i zapach. Można z niej przygotować wiele prostych i wykwintnych potraw urozmaicających nam jadłospis. Kaszę gryczaną robi się z g... »
Źródło: Kalendarz Domowy Babci Aliny, 1989

Ładnie nakryty stół
Ładnie i starannie nakryty stół tak samo jak dobre jedzenie, decyduje o udanym spotkaniu poświęćmy mu więc trochę uwagi.
— Najpierw sprawdzamy na ile osób wystarczy zastawy, sztućców, serwetek. Nie zapominajmy, że goście przy stole muszę siedzieć w miarę swobodnie.
... »
Źródło: Kalendarz Domowy Babci Aliny, 1989

Historia czerwonego barszczu
Pierwotnie przygotowywano tę zupę z ziela zwanego barszczem, zakwaszanego kwasem z żytniej mąki, podprawiano ją jajami. Ziele to było bardzo popularne, rosło na łąkach i przy wioskach. Nie ulega wątpliwości, że zachodzi bezpośredni związek między jego nazwą, a nazwą zupy, czy też m... »
Źródło: Kalendarz Domowy Babci Aliny, 1992

O choince i królewskiej parze
Choinka, wigilijne drzewko, symbolizuje „biblijne drzewo wiadomości dobra i zła", zielone drzewko to nadzieja, a świece na choince przypominają przyjście na świat Jezusa Chrytusa — Światłości Świata. Kolorowe łańcuchy symbolizują węża i kusiciela, a zawieszone na choince jabłka ... »
Źródło: Kalendarz Domowy Babci Aliny, 1992

Choinka w blasku betlejemskiej gwiazdy
Jest kilka takich dni w roku, kiedy w każdym polskim domu bez względu na to, gdzie się znajduje, sięgamy do tradycji, przypominamy sobie zwyczaje panujące w domu rodziców i dziadków. Do takich dni należą Święta Bożego Narodzenia. Wspomnienia... Ileż wspomnień niesie nam wigilijna wiecz... »
Źródło: Kalendarz Domowy Babci Aliny, 1992

Andrzejkowe wróżby
Stary jak świat jest zwyczaj odgadywania przyszłości, wróżenia o tym, co nas czeka złego, a już szczególnie chcemy wiedzieć, co spotka nas dobrego i miłego w życiu. Przekazy podają, ze mieszkańcy starożytnego Rzymu szczególnie upodobali sobie wróżbę zwaną alektromancją. Na piasku... »
Źródło: Kalendarz Domowy Babci Aliny, 1992

1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9

O serwisie Pomoc Kontakt