Przepisy kulinarne z całego świata      Mamy już 72707 przepisów! Znajdź przepis Dodaj przepis Zaloguj się

Artykuły kulinarne





Historia makaronu
Makaron jest produktem przygotowywanym z pszennej mąki z dodatkiem jajek, żółtek i soli — zarobionych wodą. Skąd pochodzi makaron? Zdania są tu podzielone. Jedni historycy sztuki kulinarnej twierdzą, że makaron został wynalezipny przed wiekami w Neapolu. Ale inni są zdania, że jego ojczyzną są kraje Dalekiego Wschodu. Do Europy zawędrował w wieku trzynastym, a przepis na ten przysmak przywiezony został prawdopodobnie przez Marko Polo. A słowo „makaron"? Francuski filolog Menage, żyjący w wieku siedemnastym, wywodził to słowo z greckiego „ma-kar" — a więc „szczęśliwy", a Włoch Diziona-rio był zdania, iż „maccherone" pochodzi z ludowej łaciny i oznacza „rozgniatać". Każdy z nas może wybrać wersję, która mu najbardziej będzie odpowiadać. Makaron zalicza się do potraw, które bardzo lubimy, jednak musimy pamiętać, że jest on tuczący: 10 dag makaronu dostarcza około 360 kalorii. Białko makaronu jest białkiem roślinnym, wystarczy więc mały dodatek białka zwierzęcego, by powstało danie pełnowartościowe, bogate w potrzebne organizmowi składniki.

O gotowaniu makaronu
Makaron gotujemy w dużej ilości wody. Na pół kilograma makaronu potrzeba około czterech litrów wody. Do wody oprócz soli dodajemy pół łyżeczki oliwy, oleju lub margaryny — makaron nie będzie się kleił. W momencie, kiedy wkładamy makaron do gotowania, woda nie może przestać wrzeć. Jak długo gotować dany gatunek makaronu — mamy podane w przepisie na opakowaniu. Zazwyczaj gotuje się go od dziesięciu do dwudziestu pięciu minut. Ale jak długo gotować, to już zależeć będzie od nas. Nie należy odcedzać makaronu zbyt wcześnie, bo będzie twardy, mało elastyczny, gotowany zbyt długo — stanie się kleisty, niesmaczny. Zazwyczaj hartujemy makaron przelewając go zimną wodą. Ale, jeśli dodamy trochę tłuszczu do gotowania, nie będzie to potrzebne, a makaron będzie miękki i śliski — a więc taki, jaki ma być.

Spaghetti... rurki, wstążki, kolanka, nitki, świderki, muszelki, gwiazdki, łazanki... makarony produkowane są w różnej postaci. Z pewnością zrobiony w domu różni się od fabrycznego. Ale dziś większość pań domu tylko z wyjątkowych okazji przygotowuje domowy makaron, łazanki z kapustą, inne przysmaki. Na co dzień krzystamy raczej z tych gotowych. Makaron jest lekkostrawny, można łączyć go z różnymi dodatkami: z serami, sosami, jarzynami, owocami.


Źródło: Kalendarz Domowy Babci Aliny, 1989




Napisz, co sądzisz o tym artykule...

Autor:


Treść:



Przepisz powyższy kod:







O serwisie Pomoc Kontakt