Przepisy kulinarne z całego świata      Mamy już 72707 przepisów! Znajdź przepis Dodaj przepis Zaloguj się

Artykuły kulinarne





Zapasy biedy nie czynią
Takie przysłowie krąży wśród białoruskiego ludu, który swe przetrwanie na ubogich i jałowych ziemiach zawdzięcza niezwykłemu kunsztowi przechowywania tych płodów lasów i pól, które w obfitości dostarcza ziemia. Przypomnijmy przeto jako że właśnie nastał czas przygotowywania przetworów i jesienno-zimowych zapasów parę reguł i sposobów, znanych na ogół gospodyniom, ale zasługujących na wzmiankę.

Parę słów o przechowywaniu owoców metodą tradycyjną
Jabłka: aby nadawały się do przechowywania wybieramy późne odmiany. Nie wszystkie można bowiem przechowywać dłużej niż do końca grudnia. Niektóre odmiany z powodzeniem zachowują smak i świeżość nawet do wiosny, choć tracą zawartą w nich witaminę C. Duże, dojrzałe jabłka przebieramy i układamy w drewnianych skrzynkach, wcześniej wyparzonych wrzątkiem i dobrze wysuszonych. Na dno skrzynki układamy ostrużyny z liściastego drzewa albo wysuszony mech, albo dwa arkusze folii polietylenowej ułożone na krzyż.

Jabłka układamy w rzędach, krańce folii zawiiając do góry. Niektóre odmiany można układać w woreczkach foliowych, pakowanych potem do skrzynek. W każdym woreczku mieścimy 1,5 — 2 kg jabłek. Skrzynki przechowywujemy w chłodnym miejscu, które łatwo przewietrzyć. Przed złożeniem do piwnicy jabłek trzeba z pomieszczenia usunąć to wszystko, co grozi zakażeniem owoców (ogniska pleśni itp.), a ściany dobrze jest wybielić wapnem (1,5 —2 kg na wiadro wody) z dodatkiem kwaśnego siarczanu miedzi lub innego środka dezynfekującego. Jabłka zimowe dobrze przechowują się w temperaturze 1 - 2° C. Ale skrzynki z nimi umieszczamy w piwnicy w pierwsze chłodne jesienne noce, gdy temperatura (po wywietrzeniu) będzie niższa niż 8° C. Podobnie przechowujemy gruszki. Niektóre ich odmiany dobrze trzymają się nawet i 10 -14 tygodni.

Inne owoce
Nie nadają się do przechowywania maliny, jeżyny i truskawki (w temperaturze 0° C można je trzymać najwyżej trzy dni). Czarna porzeczka, o ile jest świeża i w dobrym stanie, przechowuje się w chłodzie od 3 do 15 dni. Natomiast żurawiny i brusznice (czerwone borówki) dzięki dużej zawartości antybakteryjnych substancji przechowują się w chłodzie nawet przez kilka miesięcy. Trzymamy je w skrzynkach, beczkach, albo — zalane zimną przegotowaną wodą—w słojach, które postawić można nawet na balkonie. W temperaturze 0° C można też przechowywać wiśnie (do 4 tygodni), czereśnie (10-12 dni), brzoskwinie (12-25 dni) oraz śliwki (4-6 tygodni).


Źródło: Kalendarz Domowy Babci Aliny, 1992




Napisz, co sądzisz o tym artykule...

Autor:


Treść:



Przepisz powyższy kod:







O serwisie Pomoc Kontakt