Nagietek
Nagietek, zwany też pazurkiem, paznokietkiem, złocieniem upiększa ogrody przez całe lato swymi kremowymi, żółtymi i pomarańczowymi kwiatkami o przyjemnym, balsamicznym zapachu. Właśnie te pomarańczowe mają najlepsze właściwości lecznicze i kosmetyczne. Dla farmacji i kosmetyki przeznacza się całe koszyczki kwiatowe i pojedyncze płatki. Zbiera sieje podczas słonecznej pogody, a suszy w cieniu, by nie straciły cennych właściwości i koloru. Zawierają one między innymi żółty i czerwony barwnik karotenoidowy, rozpuszczający się w tłuszczu, olejek eteryczny, kwasy organiczne, w tym kwas salicylowy. Substancje te goją, działają przeciwzapalnie i odkażająco.
Kosmetyka wysoko sobie ceni olejowy wyciąg z kwiatów nagietka. Służy on do produkcji kremów skutecznych przeciw oparzeniom i odmrożeniom, szczególnie jeśli skóra jest u-szkodzona. Na skórę pokrytą wągrami możemy stosować napar z nagietka, okłady ze zgniecionych płatków łagodzą podrażnienia spowodowane ukąszeniami owadów. Latem możemy domowymi sposobami otrzymać olejek nagietkowy, skuteczny na skórę pokrytą wągrami, na odciski, a medycyna ludowa zaleca ten preparat przeciwko jęczmieniowi i brodawkom. Oto przepis: Do słoiczka o szerokiej szyjce wkładamy świeże koszyczki kwiatowe i ubijamy je w nim. Pokrywkę zakręcamy, słoiczek wystawiamy na działanie promieni słonecznych. Po upływie kilku dni oleista ciecz o pomarańczowym zabarwieniu zbierze się na dnie. Preparat ten zmiękcza skórę, oczyszcza ją i łagodzi podrażnienia. W medycynie i homeopatii nagietek ceniony jest bardzo, bo wpływa na podniesienie sił obronnych organizmu (wspomagająco stosowany jest w leczeniu niektórych chorób nowotworowych). Dobrze znane jest bakteriobójcze działanie nagietka na gronkowce i paciorkowce.
Nagietek to najtańszy i najprostszy barometr, który bardzo przyda się nam podczas letnich wakacji. Wystarczy rankiem, przed godziną 900, spojrzeć, jak układają się jego płatki—jeśli równolegle do ziemi, możemy wybrać się na wycieczkę, bo w tym dniu deszcz z pewnością nie będzie padać.
Źródło: Kalendarz Domowy Babci Aliny, 1992
Napisz, co sądzisz o tym artykule...